خبرگزاری موج- وزیر راه و شهرسازی از افتتاح بازار بزرگ ایرانی-اسلامی شهر جدید اندیشه با حضور رئیس جمهور در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرگزاری موج، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، با حضور در شهر جدید اندیشه از بازار بزرگ ایرانی- اسلامی این شهر که به‌زودی با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود بازدید کرد.
وزیر راه و شهرسازی ضمن خسته نباشید به همه دست‌اندرکاران احداث بازار بزرگ ایرانی- اسلامی شهر جدید اندیشه گفت: ساخت این بازار اقدام سترگی بود که به‌زودی توسط رئیس‌جمهور افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد.
آخوندی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم کازرونی وزیر اسبق مسکن و شهرسازی گفت: وی در پایه‌گذاری این شهر نقش بسیار مهمی داشت.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از ابتدا بحث ما این بود که کلان‌شهرها با برنامه و ضابطه توسعه یابند و از گسترش بی‌ضابطه باید جلوگیری می‌شد، گفت: امروز شاهد ۲ نمونه تضاد در این منطقه هستیم؛ شهرستان قدس که حدود ۳۰ سال گذشته ۹۰۰ نفر و امروز حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و شاهد تمرکز جمعیتی بسیار زیاد در این شهرستان هستیم و در مقابل با شهر جدید و زیبای اندیشه که کیفیت قابل‌قبول برای زندگی را داراست روبه‌رو هستیم که این نمونه تضاد در یک منطقه است.
آخوندی با تاکید بر اینکه باید از تصمیمات شتاب‌زده که منجر به توسعه حاشیه‌نشینی می‌شود جلوگیری کرد، گفت: ارتباط حمل‌ونقلی شهرهای حومه با کلان‌شهر تهران یکی از برنامه‌های کلیدی و اولویت‌دار وزارت راه و شهرسازی است در همین راستا سکوی مسافرگیری راه‌آهن شهرستان قدس که ریل‌باس هشتگرد- کرج به سمت تهران از این منطقه عبور می‌کند تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ایجاد یک شبکه ریلی در محور غرب تهران تا کرج در دستور کار است.
آخوندی با بیان اینکه در سایر شهرهای جدید باید شاهد یک هویت بخشی باشیم تا یک شهر جدید هویت خود را معرفی کند، گفت: این اقدامات علاوه بر اینکه اثرات روزمره در زندگی مردم دارد می‌تواند منجر به جذب سرمایه‌گذاری در این مناطق شود، همان‌طور که شهر جدید اندیشه را با انضباط شهری می‌توان به عنوان یک هویت معرفی کرد و حس همبستگی جمعی را در بین مردم این شهر ایجاد کرد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: البته از هیأت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید خواستم تا در سایر شهرهای جدید کشور پروژه‌های هویت‌بخش را تعریف کنند.
عملیات اجرایی بازار ایرانی- اسلامی شهر جدید اندیشه در شهریور سال ۱۳۹۰ و برگرفته از بناهای فاخر تاریخی از جمله میدان نقش‌جهان اصفهان، باغ فین کاشان، باغ عفیف‌آباد شیراز و برخی دیگر از بناهای تاریخی شاخص کشور آغاز شد، این بنادر زمینی به مساحت ۵۲ هزار و ۵۱۰ مترمربع و زیربنایی با مساحت ۱۲۳ هزار مترمربع احداث شده است.
همچنین این بازار بزرگ دارای یک هزار و ۲۷۱ واحد تجاری، سالن چند منظوره، زورخانه، گودال باغچه نیز است.
در این بازدید، محمد آیینی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه، فریبرز واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، حسین گروسی نماینده مردم شهرستان‌های قدس، ملارد و شهریار در مجلس شورای اسلامی و برخی از مسوولان محلی وزیر راه و شهرسازی را همراهی کردند.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :