رجبعلی خسروآبادی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در حاشیه بازدیدبازار بزرگ ایرانی اسلامی سلمان فارسی اندیشه با تصریح : آنکه معماری و شهرسازی محصول تعامل انسان با محیط و جامعه تلقی میشود  افزود : هنرمعماری بی شک یکی از بارزترین مظاهر تمدن هرقوم و ملت است و نوع چینش ساختمان ها و نمای داخلی یا بیرونی آن رابطه ای تنگاتنگ با فرهنگ و موقعیت جغرافیایی و اقتصادی جامعه دارد.

خسروآبادی با اظهار آنکه تقویت حس تعلق و هویت اجتماعی به محلات با احیای نمادهاونشانه های تاریخی – فرهنگی در معماری شهری محقق خواهد شد. تصریح کرد :استفاده ازسبک های معماری اسلامی میتواند الگوی مناسبی برای معماری پایدار و دستیابی به شهر پایدار باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران با اظهار آنکه در زمان فعالیت در شهرداری تهران ، تجربه ساخت فضاهای فرهنگی و اجتماعی برگرفته از معماری ایرانی – اسلامی را داشته است تصریح کرد در ساخت فرهنگسرای خاوران تلاش کردیم  تا از خانه آقا بزرگ کاشان الهام بگیریم ، که این امر سبب شد تا ضمن چشم نواز کردن سیمای معماری شهری،  حس تعلق خاطر را در در جوانان تقویت نماییم.

وی با اعلام آنکه ساخت فرهنگسرای خاوران به عنوان نمونه های موفق برگفته از معماری ایرانی- اسلامی توانست در دهه ۷۰  الگوی ساخت بسیاری از فضاهای فرهنگی در شهر تهران باشد افزود : ساخت مجموعه نقش جهان اندیشه نیز می تواند نقش بسزایی در تغییر الگوی معماری و شهرسازی شهرستانهای غربی استان تهران باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران با اظهار آنکه ﺗﻮﺳﻌﻪ کلانشهر تهران در دهه های اخیر ، ﭼﺎره ای ﺟﺰ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺤﻠﻪ ﻣﺤﻮری و ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﺷﻬﺮوﻧﺪان در اداره ﻫﺮﭼﻪ ﺑﻬﺘﺮ ﺷﻬﺮ را پیش روی مدیریت شهری قرار نداده است تاکید کرد : حفظ هویت تاریخی و فرهنگی محلات تهران بدون مشارکت شورایاران و نمایندگان محله امکان پذیر نخواهد بود .

خسرو آبادی با اظهار آنکه : با کمک شهرداری تهران گام های خوبی را در مرمت و احیای بناهای تاریخی تهران برداشته ایم ، اشاره ای به بهره برداری از خانه ارباب هرمز در هفته گذشته نمود و افزود ایجاد موزه گرافیک در خانه تاریخی ارباب هرمز یعنی استفاده مناسب و کاربردی از یک اثر مرمت شده.

گفتنی است نحوه عملکرد فضای باز و جویبار در میدانقش جهان اندیشه از باغ فین کاشان میباشد افزود : در اطراف محور پیاده و آب نما در میدان مسیری برای حرکت کالسکه تعبیه شده که بر گرفته از میدان نقش جهان اصفهان میباشد 

همچنین در میدان اصلی و مرکزی این مجموعه آب نماهایی تعبیه شده است که شاخص ترین آنها آب نمای مقابل مسجد است که با تصویر نمودن مسجد در خود بر عظمت و قداست این فضا تاکید میکند.

اصل خبر

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :