آیینی در گفت و گو با خانه ملت؛

شهرسازی نوین باید جلوه‌گر معماری ایرانی اسلامی باشد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه با تاکید بر اینکه شهرسازی جدید باید جلوه گر معماری اسلامی باشد، گفت: برنامه ریزی برای اسکان سرریز جمعیت کلان شهر ها و جلوگیری از توسعه بی رویه ی شهرهای بزرگ و جلوگیری از حاشیه نشینی زمینه ساز شکل گیری
شهر های جدید بوده است.

شهرسازی نوین باید جلوه‌گر معماری اسلامی باشد

محمد آیینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه معماری شهر جدید اندیشه الهام گرفته از نماد ها و معماری های ایرانی اسلامی است که تداعی گر دعوت به معنویت می باشد، افزود: یکی از دلایل اهمیت معماری ایرانی اسلامی دعوت ناخودآگاه این سبک  به امنیت و آرامش ونشان دادن مظاهر اسلامی بدون اغراق است.

رئیس هیأت مدیره شهر جدید اندیشه با تاکید بر اینکه انقلاب ما انقلاب ارزش ها بود و باید این انقلاب در شهرسازی معاصرما نشان داده شود، گفت: شهرسازی جدید باید جلوه گر معماری ایرانی اسلامی باشد با معماری اسلامی و ایرانی نشان دهیم که نسل امروز نیز ادامه دهنده ی نیاکان خود در ارائه کارهای فاخر گذشته است.

وی با بیان اینکه شهرهای جدید به نسبت شهرهای قدیمی تر با موانع کمتری برای ارایه الگوهای شهرسازی ایرانی اسلامی همراه است، به دلایل انتخاب اندیشه  به عنوان نماد شهرسازی معاصر پرداخت و گفت: درشهرجدید اندیشه با معماری خاص به ارزش های ایرانی اسلامی توجه شده است که همه ی این ویژ گی ها در رفتار ساکنان این شهر تاثیر گذار است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه با تاکید بر اینکه رقابت میان تمدن ها و کشورها از دیر باز وجود داشته است در حال حاضر این رقابت به شهرها رسیده است، گفت:  شهری در این رقابت پیروز است که بتواند علاوه بر استفاده از بودجه و سرمایه های  داخلی از سرمایه و بودجه های خارجی و خارج از منطقه نیز به نحو احسن استفاده کند که این مهم با فراهم کردن شرایط برای  جذب گردشگرو سرمایه کار ممکن است.

آیینی به چشم انداز شهر جدید اندیشه و کسب رتبه مناسب جذب گردشگر و توریست اشاره کرد و افزود: جذب گردشگرهمپای صادرات نفت برای کشور باارزش و اهمیت است و تلاش میکنیم تا شهرجدید اندیشه به عنوان شهر ایده آل در این زمینه  مطرح شوی چرا که اندیشه قابلیت رسیدن به این نقش به عنوان نمادی از زندگی سبک ایرانی اسلامی رادارد.

وی با اشاره به آیه شریفه ۱۱۲ سوره ی مبارکه نحل که به ویژگی های شهر مطلوب اشاره می کند، گفت: در بررسی اندیشه و تطبیق آن با ویژگی های گفته شده شهر مطلوب در زمینه ی  ایجاد شرایط شغلی و کسب روزی ساکنان تلاش می کنیم تا زمینه ساز مشاغل برای افراد در شهر اندیشه باشیم ک افراد در رفت و آمد نباشند.

آیینی خاطر نشان کرد:بنا به گزارش و تحقیق موسسه مودی اندیشه ۵ سال به طورپیاپی به عنوان شهر سالم از میان ۳۳۰ شهر سالم دنیا انتخاب شده است و یکی از دلایل این انتخاب نیز ویژگی های شهرسازی شهر است.

رییس هیات میره شرکت عمران شهر جدید  اندیشه با بیان اینکه درمعماری شهر حقوق شهروندی ساکنان رعایت شده است، گفت: درتلاشیم تا اندیشه را به عنوان مرکز مالی ایران معرفی کنیم اما در حال حاضرزیر ساخت مناسب برای این امر که همان دسترسی مناسب به شهر اندیشه است وجود ندارد و راه حل راه اندازی مترو اندیشه است.

وی با اشاره به ساخت بازار ایرانی اسلامی و افتتاح آن در اواخر سال جاری، افزود:  شاخص های بازار اسلامی در بازار سنتی ایرانی اسلامی اندیشه  حتی المقدوررعایت شده است، گفت: بازار اندیشه نیز نمایشگاه جامع و کاملی از ایران است مکانی برای دیدن همه ی مجموعه های معمار ی  ایرانی و اسلامی و مکانی برای تفریح و تفرج و سرگرمی است.

آیینی گفت: شهری می تواند هویت و نقش خود را در سطح بین المللی و منطقه ای تثبیت کند که در موضوعی اعم از دانشگاه و اقتصاد و … در طولانی مدت تخصص داشته باشدکه اندیشه توانایی پیدا کردن این هویت رادارد.

وی با بیان اینکه حمایت از اقوام و مشارکت نسل جدید در ساخت و ساز از جمله ویژگی های این شهر است افزود: اندیشه نماد تحقق شعار ما می توانیم است و توانسته است به سمت احیای معماری اسلامی در شهر سازی مدرن  حرکت کند از این رو می توانیم اندیشه را به عنوان نمادی ملی به دنیا معرفی کنیم

رییس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید  اندیشه افزود:برنامه ریزی برای اسکان سرریز جمعیت کلان شهر ها و جلوگیری از توسعه بی رویه ی شهرهای بزرگ و جلوگیری از حاشیه نشینی زمینه ساز شکل گیری شهر های جدید  بوده است.هرچند این ایده در حال حاضر قابل نقد است چراکه هرشهر به عنوان یک موجود زنده ، دارای سرنوشتی مستقل بوده و  نمی توان آن را موجودی وابسته به شهر دیگر دانست.

منبع: خانه ملت ، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی اندک

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :