سیاست توسعه شهری منفصل یا ایجاد شهرهای جدید بدلیل نداشتن سابقه سکونت، شهرنشینی و مدنیت در زمینه هویت بخشی و ایجاد تعلق خاطر، دچار چالش هستند. بهره­گیری از مزیت­های نسبی جغرافیایی، کالبدی و شهرسازی و ایجاد بناهای فاخر، باشکوه و ماندگار و ایجاد نشانه ­های شهری و برگزاری رویدادهای فرهنگی می­تواند در ایجاد و ارتقای هویت و احساس رضایت، خشنودی و افتخار به این هویت مؤثر باشد. اما آن چیزی که می­تواند تعلق خاطر نیز برای آنان ایجاد کند و باعث انس و همدلی بین شهروندان شهرهای جدید گردد همان ارتباطات مستمر و چهره به چهره و حیای چشمی است که در فضای همسایگی شهری شکل می­گیرد.

بهترین عنصر کالبدی شهری که می­تواند این فضای همسایگی شهری را شکل دهد محله است. هر چند زندگی مدرن شهری و ورود بیش از ماشین به این زندگی مانع ایجاد این ارتباطات مستمر می­شود، با این وجود وقتی اجزای یک محله شهری به خوبی شکل گیرد، کم­کم این ارتباطات شکل می­ گیرد. در هر صورت مردم همدیگر را در فروشگاه و مرکز تجاری محله می­ بینند، در زمین ورزشی محله، با هم فوتبال بازی می­کنند با هم شطرنج بازی می­کنند ورزش صبحگاهی را در پارک محله با هم انجام می­دهند در مسجد محله با هم نماز می­خوانند با هم به عزاداری می­ پردازند، هیأت محله را شکل می­دهند با هم به سخنرانی و مداحی گوش می­ دهند، با هم فرزندانشان را به مدرسه می­ رسانند و… و کم­ کم خود را هم­ محلی م ی­دانند و به موفقیت­ های همدیگر افتخار می­ کنند و در غم ­ها و شادی­ های همدیگر شریک می­ شوند و در انتهای همه اینها، می­ گویند ما هم­ محلی هستیم. ما اهل محله ….. هستیم.

محله محوری می­ تواند سردی غربت­ ها و ناآشنایی ­ها که جزء موارد طبیعی شهرهای جدید به دلیل اینکه هر کس از جای دیگری آمده و ساکن شهر شده کاهش دهد و کم­ کم گرمی آشنایی و حس برادری و همسایگی را جایگزین آن نماید و از اینکه در کنار یکدیگر هستیم خشنود خواهند شد.

شهر جدید اندیشه، نیز از این واقعیت مستثنی نیست. محلات با محوریت مساجدی چون مسجد امام حسن علیه ­السلام، مسجد امام سجاد علیه ­السلام و مسجد حضرت ابوالفضل علیه ­السلام اما بدون نامگذاری و در قالب شماره مثل محله ۷ فاز ۴ شکل گرفته ­اند. نمونه بارز این محله محوری را می­توان محله آزادگان که در کنار بوستان آزادگان، مسجد امام سجاد علیه ­السلام که بهمن ماه ۱۳۹۲ به بهره ­برداری رسید، مرکز تجاری و مدارس متعدد ساخته شده و در حال ساخت، در فاز ۴  اندیشه شکل گرفته است نام برد. در این محله پروژه­ های ۴۸ واحدی، ۳۲۰ واحدی نقش جهان و ۱۶۰ واحدی فرنگار واقع هستند.

 

محله دیگری که در حال حاضر در حال شکل­ گیری است محله امیرکبیر در فاز ۵ است. در این محله مجتمع بزرگ مسکن مهر ۸۶۸ واحدی امیرکبیر و ۲۸۸ واحدی الهیه قرار دارند. ویژگی بارز در شکل­گیری این محله، مشارکت عملی و جدی شهرداری اندیشه و شرکت عمران شهر جدید اندیشه در احداث و تأمین عناصر روبنایی مورد نیاز محله است. کلانتری، پایگاه آتش­ نشانی، سالن ورزشی و فرهنگسرای محله توسط شهرداری و مدارس و مسجد محله توسط شرکت عمران در حال ساخت هستند. بلوار امیرکبیر و مجتمع مسکونی امیرکبیر، خودبخود نام محله را امیرکبیر تداعی نموده است.

از تجربه شهر جدید اندیشه، می­ توان نکات زیر را به سایر شهرهای جدید توصیه نمود که بتوانند عملکرد موفق­ تری در ایجاد محلات و تحقق رویکرد محله محوری داشته باشند:

  • مشاور طرح تفصیلی شهر جدید از همان ابتدا محدوده محلات را با نامگذاری مناسب تعیین نماید.

  • چنانچه محلات، نامگذاری نشده است، با توجیه شورای اسلامی شهر و شهرداری این مهم هر چه زودتر انجام شود.

  • طراحی و اجرای مناسب مراکز محلات می­تواند نقش بارزی در شکل­دهی مناسب محله ایفا نماید. شاید مناسب­ترین روش برای نیل به این مقصود مسابقه طراحی و معماری باشد.

  • شورای مشورتی محله از همان ابتدای شروع سکونت مردم تشکیل و مورد مشورت شرکت عمران و شهرداری قرار گیرد.

                                                                                                                                    محمد آیینی                                                                                                                                                                                                                        مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :