دستاوردهای حوزه فرهنگ و هنر

در حوزه فرهنگی اجتماعی تعداد ناشران در سطح کشور از یازده هزار ناشر در سال ۹۱ به حدود ۱۳ هزار ناشر افزایش پیدا کرده است. عناوین کتاب از ۶۴ هزار در سال ۹۱ به هشتاد هزار رسیده تعداد کتابخانه­های عمومی احداث شده از ۲۸۰۰ واحد در سال ۹۱ به تعداد ۳۳۰۰ واحد در سال ۹۴ رسیده است. سینماها از ۲۶ میلیارد تومان فروش در سال ۹۱ در سطح کشور به ۷۳ میلیارد تومان رسید و سینما از ورشکستگی خارج شده، خانه سینما بازگشائی شده، مراکز قرآنی در بقاع متبرکه از ۱۹۸۰ مرکز به ۳۱۱۲ مرکز رسیده، کرسی­های زبان فارسی، ایران شناسی و اسلام شناسی در خارج از کشور از ۵۱ واحد به ۱۴۴ کرسی در سال ۹۴ افزایش پیدا کرده است. همینطور کانونهای فرهنگی مساجد از ۶ هزار به ۲۲ هزار افزایش پیدا کرده است و در حوزه اجتماعی نیز تعداد تشکل­های مردمی که بر ایشان مجوز صادر شده است به ۳۳۴۶ تشکل رسیده است.

دستاوردهای حوزه گردشگری، علم و دانش

صادرات منابع دستی در حوزه میراث فرهنگی بیش از ۴۴۰ میلیون دلار بود که با رشد سالانه ۲۴ درصد در این دولت همراه بود، افزایش ۳۲ درصدی را در گردشگران خارجی داشتیم که در حوزه اقتصاد بسیار موثر بوده و در حوزه­ی علم و فناوری شاهد ارتقای علمی ایران بودیم؛ همچنین در مقالات ISI که در ارزیابی علمی یک کشور بسیار مهم است؛ رتبه کشورمان از ۲۱ به ۱۶ درسال ۹۵ رسیده است، تا پایان تیر ماه ۹۶ بیش از ۲۵۰۰ متقاضی شرکت دانش بنیان وجود داشت که تائید صلاحیت شده که این تعداد در خرداد ۹۲ در آغاز فعالیت این دولت تنها ۲ مورد بوده است و در همین ارتباط اشتغال مستقیمی که این شرکتهای دانش بنیان ایجاد کرده­اند بیش از ۴۰هزار نفر بوده است، صادرات محصولات هم دراین حوزه که از طریق شرکت­های دانش بنیان داشتیم از ۱۴ میلیون دلار در سال ۹۱ به ۵/۴۹ میلیون دلار در سال ۹۵ رسیده است.

دستاوردهای بخش صنعت و نفت

رشد ارزش افزوده در سال ۹۴ معمولی بود اما از زمستان سال ۹۴ این وضعیت بهبود پیدا کرده و در سه ماهه اول سال ۹۵ رشدی حدود ۲/۴ درصد رشد را شاهد بودیم، طی سه سال حدود ۷۵ شهرک در ناحیه جدید صنعتی در سطح کشور به بهره برداری رسیده است، همچنین ۲۰ شهرک فناوری با حضور شرکت­های دانش بنیان به بهره برداری رسیده است ، در حوزه نفت و گاز نیز، تولید نفت خام از دو میلیون و هفتصد هزار شبکه در روز به سه میلیون و هشتصد هزار در سال ۹۵ رسیده است؛ در صادرات نفت خام از ۹۷۰ هزار بشکه در روز به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسیده­ایم؛ تولید بنزین اصلاح شده که به کاهش آلودگی کمک شایانی کرده است. از ۲ میلیون لیتر در سال ۹۲ به ۲۵ میلیون لیتر در سال ۹۵ رسیده­ایم، همچنین در بهره برداری از فاز ۱۲ پارس جنوبی افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی و همینطور فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ را داشتیم.

دستاوردهای حوزه سیاست خارجی

در حوزه سیاست خارجی، برجام، مقابله با ایران هراسی، فعالیت­هایی که در جهت اعتماد سازی صورت گرفته، مدیریت بحران­ها و هم تقویت روابط همه جانبه را به عنوان دستاوردهای این حوزه می­توانیم اعلام کنیم.

دستاوردهای حوزه بهداشت، سلامت و بیمه

داروهای مشمول یارانه برای بیماران خاص از ۲۸۵ قلم که مورد حمایت دولت بوده به ۳۰۹ قلم رسیده است و گسترش بیمه همگانی سلامت از ۹۰ درصد که در سال ۱۳۹۱ تحت پوشش بود به ۹۸ درصد رسیده است و لازم است بدانیم که ۵۵ هزار واحد مسکونی برای مددجویان و معلولان در طی سه سال گذشته آماده و تحویل شده است.

در حوزه بهداشت و درمان کاهش پرداخت از جیب مردم را به شکل مملوس شاهد بوده­ایم که ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است در بخش بستری، پرداخت از ۴۰ درصد در سا ل۹۲ به حدود ۶ درصد در سال ۹۵ رسیده است، در این مدت کاهش ۱۶ میلیون دلاری را در واردات دارو و ۲ برابر شدن صادرات را تجربه کردیم، در بیمارستان­ها، بیماران برای تهیه کوچکترین تجهیزات محبور بودند به خارج از بیمارستان مراجعه کنند که الان تنها ۳ درصد این موارد به خارج از بیمارستان ارجاع داده میشود، حدود دو هزار و پانصد خانه و مراکز بهداشتی در مناطق محروم ساخته شده است، تکمیل ساختمان وتکمیل ۵۶ پروژه بیمارستانی را هم در شهرهای مختلف داشته­ایم، بیش از ۶۸۳ هزار واحد مسکونی مسکن مهر توسط این دولت تکمیل و تحویل شده است و همینطور تسهیلات از ۲۵ میلیون تومان به سی میلیون تومان افزایش پیدا کرد و مهلت بازپرداخت نیز از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش پیدا کرد.

دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات

در حوزه فناوری اطلاعات افزایش پهنای باند را با ۵۴۱ درصد رشد از ۶۲۴ به چهار هزار مگابایت در ثانیه داشته‌ایم، افزایش دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت از صفر به هجده هزار و پانصد روستا رسیده است.

دستاوردهای بخش دفاعی

در این حوزه کشور به دستاورد هایی همچون محصولات مختلف نظامی و موشک با ۹۰ درصد رشد صادرات در ساخت جنگنده، انواع تانک، طراحی و ساخت انواع موشک و سایر موارد رسیده است.

دستاوردهای بخش نیرو

در این حوزه چهارصد سد به بهره برداری رسید، ۱۲ تصفیه خانه آب احداث شد، ۲۵ تصفیه خانه فاضلاب افتتاح شد، ۲۵۰۰ روستا طی این سه سال از آب شرب سالم بهره مند شدند، تخلفات برق از ۵/۱۵ درصد در سال ۹۲ به ۱۱ درصد در سال ۹۵ کاهش پیدا کرد، و ۱۲۴۸ روستا طی این سه سال از صنعت برق بهره مند شدند.

دستاوردهای بخش کشاورزی

در تولیدات کشاورزی رشد خوبی داشته ایم که این رشد در تولید گندم به ۹ درصد رسیده است، تراز تجاری غذایی کشور منهای ۸ میلیارد دلار بوده که این وابستگی شدید می­بایستی هر چه زودتر کاهش پیدا می­کرد که این رقم در سال ۹۴ به ۳/۴ میلیارد رسید، یعنی تقریباً این وابستگی نصف شد .

واردات کشاورزی از خارج ازکشور بیش از ۱۴ هزار میلیون دلار بود که به کم تر از ۹ هزار میلیون دلار رسید، خرید گندم از کشاورزان جهش قابل ملاحظه ای داشته و ما دوباره بعداز سالها به خودکفائی مجدد در تولید آن رسیده­ایم، بالای ۱۱ میلیون تن گندم امسال خریداری شده است، ذخیره گندم در سا ل۹۲ فقط ۱۸ روز بود اما الان به بیش از ۶ ماه رسیده است، شبکه­های آبیاری و زهکشی ۴۰ هزار هکتار بوده که به ۱۰۶ هزار هکتار رسیده است، اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و همینطور سامانه­های نوین آبیاری از ۴۶ هزار هکتار  در سال ۹۲ به ۹۲ هزار هکتار در سال ۹۵ رسید، در ارتباط با آبخیزداری و سایر موارد، یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تسهیلات (با موافقت مقام معظم رهبری) تخصیص داده شده، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی در خوزستان و ایلام ، تحول بزرگی را در حوزه کشاورزی شکل داده است و ۵۰۰ میلیون دلار از همین صندوق برای انتقال آب به اراضی دشت سیستان برای احیای ۴۶ هزار هکتار اختصاص یافته است.

رشد اقتصادی و بازگشت رونق اقتصادی

رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۲، ۸/۶- بوده است اما در سال ۱۳۹۵ در تیرماه به ۴/۴+ رسیده است، یعنی چیزی حدود یازده درصد رشد اقتصادی، جهش قیمتها متوقف شد، نرخ تورم بالای ۴۰ درصد در سال ۹۴ تک رقمی شد، جهش نرخ ارز متوقف گردید، از سال ۸۴ که نرخ ارز ۹۰۰ تومان بود، به بیش از سه هزار تومان در سال ۹۲، ۳۲۰۰ تومان در سال ۹۳ و کمی بالاتر رسید اما تقریباً در دوسال اخیر متوقف و مهار شده است، رشد نقدینگی مهار شد، وابستگی بودجه به نفت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. سهم درآمد غیرنفتی در منابع عمومی ۵۷ درصد بود که در سا ل۹۴ به نزدیک ۷۰ درصد رسید و این نشان دهنده اهتمام ویژه دولت در این حوزه می­باشد.

در موضوع درآمدهای مالیاتی و گمرکی هم در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۹۲ ،۴۳ درصد افزایش داشتیم که در سال ۹۴ نیز ۱۰ درصد افزایش را تجربه کردیم و فقط در سه ماهه اول سال ۹۵ این درآمدها ۳۰ درصد افزایش را نشان می­دهد.

وابستگی به نفت را کاهش پیدا کرده، تراز تجاری غیرنفتی در سال ۹۲ دوازده میلیون دلار بود، اما در سال ۹۵ در چهار ماهه اول سال، به بیش از ۳ میلیارد دلار رسید .

لازم هست تا در حوزه اشتغال و مسئله بیکاری پیشرفت بیشتر و جدی­تر شود. اگر چه در سال ۹۴، ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده است اما به واسطه اینکه رقم متقاضیان کار رشد بالائی داشته است دولت قادر نشد به میزان لازم پاسخگوی متقاضیان اشتغال باشد . لازم است بدانیم رتبه جهانی کسب و کار کشورمان براساس اعلام موسسات مرتبط با این موضوع در جهان، در سال ۹۲ رتبه ۱۵۲ و با ۳۴ درصد رشد در سال ۹۴ به رتبه ۱۱۸ رسیده است.